Archive for آبان, ۱۳۸۹

دیروز، امروز، فردا (۱)

مقدمه: به منظور ارائه نگرشي مقايسه‌اي-تحليلي به گذشته، حال و آينده جامعه، هر از چندگاهي با نوشتار سلسله‌وار «ديروز، امروز، فردا» در خدمت‌تان خواهم بود.

*  *  *

دیروز: فروردین امسال و در جریان مراسم روز پرستار، آقای رئیس‌جمهور که علاقه خاصی به دادن وعده‌های فی‌البداهه، شتابزده‌ و بدون پشتوانه دارند، دستور استخدام –بخوانید فله‌ای-۲۳ هزار پرستار را صادر کردند.(کلیک کنید) پرستاران با سوت و کف‌های ممتد به این وعده واکنش نشان دادند. تصاویر این مراسم به همراه تشویق‌های توأم با ذوق پرستاران از بخش‌های مختلف خبری پخش شد. البته چند روز بعد رئیس دفتر پرستاری وزارت بهداشت گفت که «قطعاً امكان استخدام یكباره ۲۳ هزار پرستار طی یكسال وجود ندارد، وزارت بهداشت حداكثر می‌تواند سالی ۶هزار نیروی جدید استخدام كند»(+)

امروز: ۱۸ مهر امسال معاون امور مجلس وزارت بهداشت گفت: چون اعتباری برای استخدام پرستاران در بودجه امسال تأمین نشده است، استخدام ۲۳ هزار پرستاران نیز در سال جاری امكان‌پذیر نیست(+). فردای همان روز  رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت:  امیدوار بودیم که این طرح در برنامه پنجم توسعه دیده شود، اما باز هم جای لایحه‌ای برای استخدام پرستاران در این برنامه ارائه نکرده است (+). چند روز بعد سخنگوی این کمیسیون نیز از عملی نشدن وعده دولت خبر داد و گفت خود مجلس کار ارائه طرح وعده داده شده را بر عهده گرفته است (+).

فردا: آیا پرستاران برای یافتن کار به کانادا اعزام خواهند شد !!؟ (+)

– – – –

دیروز: آقای هاشمی رفسنجانی چند روز مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری در اعتراض به اتهامات آقای احمدی‌نژاد به خانواده‌اش در آن مناظره کذایی، با نگاشتن نامه سرگشاده بدون سلام به مقام معظم رهبری، بزرگترین اشتباه زندگی سیاسی‌اش را مرتکب شد. در آن نامه آمده بود: آتش‌فشان‌هایی که از درون سینه‌های سوزان تغذیه می‌شوند، در جامعه شکل خواهد گرفت که نمونه‌های آن را در اجتماعات انتخاباتی در میدان‌ها، خیابان‌ها و دانشگاه‌ها مشاهده می‌کنیم.(+)

امروز: محسن هاشمی مدیر عامل شركت متروی تهران در نشست مطبوعاتی دوازدهمین همایش بین‌المللی حمل و نقل ریلی و در اعتراض به تخلف دولت از قانون مصوب مجلس مبنی بر الزام دولت به پرداخت اعتبار مترو، اظهار داشت: اگر پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها مترو قادر به پاسخگویی به نیاز مسافران نباشد، شاهد بروز تنش‌های اجتماعی خواهیم بود! (+)

فردا: نوادگان خاندان هاشمی درباره مدیریت بحران پدران خود چه قضاوتی خواهند داشت ؟ …

– – – –

دیروز: در ۲۵ خرداد ۱۳۸۷ رئیس‌جمهور استقبال گرمی از همتای کوموری‌اش به عمل آورد(+). گفته شد که کومور مجمع‌الجزایری است در جنوب شرقی آفریقا در آب‌های اقیانوس هند با مردمانی مسلمان(+).  و نیز گفته شد رئیس‌جمهور این کشور شاگرد آیت‌الله مصباح بوده و چون هواپیماى مناسبى براى آمدن به ایران در اختیار نداشت، دکتر احمدی‌نژاد دستور داد یک هواپیماى فالکون بفرستند تا او را بیاورد(+). «کمک های توسعه‌ای دولت جمهوری اسلامی ایران به اتحادیه کومور» و «تأسیس مرکز آموزش فنی وحرفه‌ای درکومور» از محورهای مهم یادداشت تفاهم بین دو کشور در سفر متقابل دکتر احمدی‌نژاد به این کشور بود(+). سرپرست کمیته امداد هم درباره تهیه جهیزیه برای دختران دم‌بخت این کشور گفت: هدف کمیته امداد جلوگیرى از ایجاد مفاسد اجتماعى در این کشورها و ترویج فرهنگ ازدواج است.(+) و (+)

امروز: «نجید المرزوقی»سفیر کومور در تهران در گفتگو با فارس‌ خبرگزاری حامی دولت، با هزینه‌زا خواندن ایجاد سفارت در تهران، علت ارتقای روابط کشور متبوعش با تهران را خارج کردن ایران از انزوا عنوان کرد و برای رفع اختلافات ایران با کشورهای کوچک حوزه خلیج فارس درباره نام این دریای ایرانی گفت: مهم نیست كه این خلیج فارس یا عربی باشد… آن را خلیج اسلامی بنامیم.(+)

فردا: آیا به عواقب عدم تعریف جایگاه کشورهایی چون کومور در منظومه دیپلماسی جمهوری اسلامی اندیشیده‌ایم؟ (+)

– – – –

دیروز: محمود احمدی‌نژاد در پنجمین جشنواره ملی کارآفرینان برتر ضمن استقبال از تحریم‌ها گفت: این از آرزوهای من است که بنزین تحریم شود. ظرف دو روز ۱۷ میلیون لیتر جایگزین می‌کنیم. همه‌ کارها را انجام داده‌ایم و کلیدش آماده و در دست ماست(+). وی همچنین  در مراسم آغاز عملیات اجرایی آزادراه حرم تا حرم، گفت: در حوزه‌ی بنزین هم همین اتفاق افتاد. اما متخصصین ما در عرض یک هفته توانستند با تغییر خطوط تولید بنزین را بالا ببرند، حتی چند محموله هم صادر کنند(+). احمدی‌نژاد در اردبیل بار دیگر از صادرات بنزین ایران خبر داد و گفت: در پی تولید موفقت‌آمیز بنزین به دست متخصصان ایرانی و صادرات آن به خارج، غربی‌ها برای فروش بنزین در خلیج‌فارس صف كشیده‌اند(+)

امروز: محمدی رئیس کل گمرک ایران در برابر سؤالات خبرنگاران درباره ادعای اخير احمدی‌نژاد گفت: از صادرات بنزین بی خبریم(+). رجانیوز هم‌چنين از تحریم بنزین هواپیماهای ایرانی خبر داد و نوشت: هیچ‌کدام از شرکت‌های فروشنده بنزین هواپیما حاضر به فروش بنزین به هواپیماهای ایرانی در فرودگاه هیترو لندن نیستند.مشخص نیست به چه دلیل این شرایط در فرودگاه لندن ایجاد شده است!(+) سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز گفت: سوخت ندادن را تحمل نمی‌کنیم.(+)

فردا: درباره استراتژی‌های پيگيری و تحقق پروتکل «عزت، حکمت و مصلحت» در سياست خارجی، دولتمردان چه جوابي به آيندگان دارند؟ …

– – – –

دیروز: آقای احمدی‌نژاد -در حضور رهبر معظم انقلاب- و در تشریح اولویت‌های کاری دولت دهم، مهمترین مأموریت دولت را اهتمام به امور فرهنگی و حاکمیت فضای فرهنگی و اخلاقی در جامعه دانست(+). احمدی‌نژاد در یکی از سفرهای استانی اظهار داشت: دولت برای بخش فرهنگ برای نخستین بار پیش‌بینی های بسیار مطلوبی برای سال جدید انجام داده است(+). معاون اول رئیس جمهور گفت: رویکرد رئیس جمهور و دولت دهم توجه به امور فرهنگی است (+). معاون پارلمانی رئیس جمهور: توجه به فرهنگ دینی و قرآنی جزء اولویت‌های دولت دهم است(+)

امروز: احمدی نژاد –در توصیف سطح فهم مخالفان خود- گفت: بعضی ها قیافه روشنفكری می‌گیرند اما به اندازه بزغاله هم از دنیا فهم و شعور ندارند!(+). رئیس جمهور: اینکه کشورهای زورگو قطعنامه صادر می‌کنند تا با ما گفت‌وگو کنند، منطق گاوچرانی است!(+) معاون اول رئیس‌جمهور: یک بزغاله وقتی می‌خواهد بخوابد جای خوابش را تمیز می‌کند اما بشر امروز غربی از بز هم بدتر است!(+) احمدی‌نژاد: این گروه احمقی كه امروز در دنیا سر كار هستند مثل آدم‌های احمق و عقب‌افتاده‌ای هستند!(+). همو در جمع مردم آذربایجان غربی در فروردین ماه امسال به اوباما: «گنده‎تر و گردن کلفت‎تر از تو هم نتوانست غلطی بکند»!(+) همو درواکنش به صدور سومین قطعنامه علیه ایران از سوی شورای امنیت: «آنقدر قطعنامه صادر کنید تا قطعنامه‏دان‌تان پاره شود»!(+). رییس جمهور – در تشریح تغییر شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی خطاب به کشورهای غربی- : «آب را بریزید همان جایی که می‎سوزد…. آن ممه را لولو برد!»(+). وزیر آموزش و پرورش خطاب به خبرنگاری که پرسید منبع تامین اعتبار این افطاری کجا بوده، گفت: پول افطار را از قبر جنابعالی آوردیم!(+). معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد در یک برنامه زنده رادیویی و در پاسخ به مجری برنامه که از وی در مورد اظهاراتش درباره روحانیت و مساجد سوال کرد گفت: شما چرا این اراجیف را مطرح می‌کنید. شما غلط می‌کنی که اینها را مطرح می‌کني!(+). رئیس سازمان میراث فرهنگی: سایت الف و برخی رسانه‌های دیگر همین‌طوری دارند اتهامات را “نشخوار” می کنند!(+)

فردا: تصور کنید  چند سال بعد دانشجویی بخواهد درباره ميزان انطباق این ادبیات با فرهنگ دینی و قرآنی پایان‌نامه بنویسد…

– – – –

دیروز: در جریان رقابت‌های تبلیغاتی انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۴ حضرت آیت‌الله مهدوی کنی با حمایت از هاشمی رفسنجانی گفت: بقیه كاندیداها را صالح برای تصدی پست ریاست جمهوری نمی‌‌دانم، چه رسد به این كه بخواهیم آن‌ها را به‌ عنوان اصلح به مردم معرفی کنیم»(+). این جملات به مذاق جریان رادیکال دانشگاه امام صادق علیه‌السلام خوش نیامده و از هیچ تلاشی برای فشار بر آیت‌الله دریغ نکرد. نگارنده که از نزدیک شاهد سعه صدر ایشان در مواجهه با فشارها، اقدامات و اظهارات خام و نسنجیده دانشجویان و اساتید انحصارطلب بود، بارها بر ساعاتی که در کلاس اخلاق آیت‌الله حضور یافته بود احساس افتخار می‌کرد.

امروز: دانشگاه امام صادق علیه‌السلام این روزها حال و روز خوشی ندارد. تازه به دوران رسیده‌های دانشگاه که در بیانیه‌های خود صریحاً خود را «جریان» می‌خوانند، جبهه جدیدی علیه رئیس دانشگاه تدارک دیده‌اند. جرم آیت‌الله این است که پیش‌قراول این جریان را به دلیل تأیید و بلکه پافشاری بر دفاع از یک تخلف یزرگ‌تری عزل کرده است. در صدر بیانیه‌های این جریان، آیت‌الله «پدر» خطاب می‌شود اما این پدر باید گوش به فرمان منویات تازه به دوران رسیده‌ها باشد! در جریان فتنه ۱۳۸۸ بارها رهبری را فصل‌الخطاب خواندند. اما در فتنه‌ای که در دانشگاه برپا کرده‌اند حاضر به پذیرش فصل‌الخطابی پدر پیرشان نیستند. هرچند که صحبت کردن از ترقی و پیشرفت و توسعه بر گوش آنها گران است اما برای راحتی وجدان خود متذکر می‌شوم بارها به دلیل تخلف یک مسئول  دولتی در کشورهای غیرمسلمان -آنهم تخلفاتي به زعم ما غيرمهم-، مقام ارشد آن نهاد و يا خود کارگزار از پست خود استعفا داده است. (+)، (+)، (+)، (+)، (+) … لیکن در دانشگاهی که مزین به عناوين به عاريت گرفته از مکتب اهل بیت است، حاميان مسئول متخلف منتظر پاسخ مثبت نماینده حاج‌آقا به درخواست مناظره مي‌باشند!! (+)

فردا: به نمایندگی از تمام دانشجویانی که چون بنده حقیر می‌اندیشند می‌نویسم نحوه تعامل رئیس دلسوز دانشگاه با جریان افراطی و انحصارطلب بای نحوٍ که باشد سیره اخلاقی  و مديريتی آن مرد الهی را در ذهن و فکر ما بارورتر کرده و نوید آینده‌ای مبرا از آفت برای دانشگاه خواهد داد. انشاءالله

– – – – – – –

مرتبط در همين سايت:

ديروز، امروز، فردا (۲)

حاشيه‌ای بر يك «حماســـه»!

]]>

لینک دوستان