Archive for آذر, ۱۳۸۹

پای درس بزرگان در کلاس عاشورا

♦ امام خميني (رض):

اين مظاهر و شعائر و امورى كه در اسلام در آن سفارش شده بايد فكر كنيد كه اينها يك مسأله سطحى نبوده است كه مى‏خواستند جمع بشوند و گريه كنند، خير .ما ملت گريه سياسى هستيم، ما ملتى هستيم كه با همين اشكها سيل جريان مى‏دهيم و خرد مى‏كنيم سدهايى را كه در مقابل اسلام ايستاده است

زنده نگه داشتن عاشورا با همان وضع سنتى خودش از طرف روحانيون، از طرف خطبا، با همان وضع سابق و از طرف توده ‏هاى مردم با همان ترتيب سابق كه دستجات معظم و منظم، دسته‌جات ‏عزادارى به عنوان عزادارى راه مى‏افتاد. بايد بدانيد كه اگر بخواهيد نهضت شما محفوظ بماند، بايد اين سنت ها را حفظ كنيد.

– – – –

♦ مقام معظم رهبري:

اگر در جامعه ما‚ عشق به امام حسين عليه‌السلام  و ياد او و ذكر مصايب و حوادث عاشورا معمول و رايج نبود‚ معلوم نبود كه نهضت با اين فاصله زماني و با اين كيفيتي كه پيروز شد‚ به پيروزي مي رسيد.

من شنيده‌ام در مواردي از آهنگ‌هاي نامناسب استفاده مي‌شود. مثلا فلان خوانندة طاغوتي يا غيرطاغوتي، شعر عشقي چرندي را با آهنگي خوانده؛ حالا ما بياييم در مجلس امام حسين و براي عشاق امام حسين عليه‌السلام ، آيات والاي معرفت را در اين آهنگ بريزيم و بنا كنيم آن را خواندن. اين خيلي بد است.

♦ شهيد مرتضي مطهري:

آيا حسين بن‏ على عليه‌السلام نيازى دارد كه ما و شما بياييم بنشينيم برايش گريه كنيم، مثلاً تشفّى قلبى پيدا مى‏كند، العياذ باللَّٰه عقده‏هاى دلش خالى مى‏شود؟ يا عقده‏هاى دل فاطمهء زهرا و يا حضرت امير خالى مى‏شود؟ اصلاً آنها عقدهء دل دارند كه بخواهند خالى كنند؟ پس مسئله چيست؟ اسلام اصلي دارد به نام مبارزه با ظلم و ستمگرى، اصلى دارد به نام حماسهء شهادت. حسين‏ سمبل احياى عدالت اسلام است. حسين سمبل مبارزه با ظلم در دنياى اسلام است، حسين حماسهء شهادت است، حسين شعار عدالت اسلامى است.

برای مصیبت امام حسین عليه‌السلام و اهل بیتش (س) به خاطر آن همه زجرهای روحی و جسمی و ضربات شمشیرها نباید گریست، بلکه باید به خاطر مظلومیت و دروغ پردازی‌هایی گریست که مقام حضرت اباعبدالله الحسین عليه‌السلام را متنزل می‌کند.

– – – –

♦ دکتر علي شريعتي:

آموزگار بزرگ شهادت اكنون برخاسته است تا به همه آنها كه جهاد را تنها در توانستن مى‏فهمند و به همه آنها كه پیروزى بر خصم را تنها در غلبه، بیاموزد كه شهادت نه یك باختن، كه یك انتخاب است؛ انتخابى كه در آن، مجاهد با قربانى كردن خویش در آستانه معبد آزادى و محراب عشق، پیروز مى‏شود

حسین عليه‌السلام بیشتر از آب تشنه لبیک بود. افسوس که بجای افکارش زخمهای تنش را نشان‌مان دادند و بزرگترین دردش را بی‌آبی نامیدند.

– – – –

♦ آيت‌الله جواد تبریزی(ره):

برخی از مداحان می آیند و می گویند که مثلا من سگ حسینم! مگر امام حسین عليه‌السلام سگ می خواهد! اباعبدلله عليه‌السلام انسان هایی مثل حبیب، مسلم بن عقیل ، علی اکبر، عباس بن علی و … می خواهد ؛ کسانی که عارف به دین باشند و به معنای حقیقی انسان باشند. همه ما هم باید به چنین الگوهای راستینی تأسی کنیم و سعی نماییم نه در حرف و شعار، بلکه در عمل، امام حسینی باشیم و مهم تر این که حسینی باقی بمانیم

– – – –

♦ علامه حوادي آملي:

اين هفت ميليارد بشر که بر روي کره زمين زندگي مي‌کنند، به جز آنهايي که به مکتب اهل بيت عليهم السلام اعتقاد دارند، به اين عقيده هستند که بعد از مرگ مي‌پوسند. يکي از برجسته ترين رهنمودهاي امام حسين عليه السلام اين بود که به همگان آموختند بشر مرگ را مي‌ميراند نه اين که با پديده مرگ بپوسد.

– – – –

♦ شهيد مرتضي آويني:

و كربلا را تو مپندار كه شهري است در ميان شهرها و نامي است در ميان نام‌ها. نه! كربلا، حرم حق است و هيچ كس را جز ياران امام حسين عليه‌السلام راهي به سوي حقيقت نيست.

– – — – –

مرتبط: مختصرى پیرامون «کربلا و سبک زندگى»
در رثای «میم»-«میم» !

]]>

عرض پوزش !

اندکی این مثنوی تأخیر شد!

….. !

— —- —

]]>

لینک دوستان