Archive for بهمن, ۱۳۸۹

آثار و نتایج انقلاب اسلامی ایران

< ![CDATA[

مقدمه: علی‌رغم گذشت سی‌ودو سال از «پیروزی انقلاب اسلامی»، این پدیده تقریباً استثنایی در عرصه نشر و کتاب آن‌چنان که باید و شاید مورد توجه نویسندگان دانشگاهی و حوزوی قرار نگرفته و چه‌بسا منشاء اصلی اختلافات و مجادلات فکری و متأسفانه گاهاً کژاندیشی‌ها و تفسیر به رأی‌ها درباره انقلاب همین مسأله باشد. در مقابل، انقلاب‌های مارکسیستی و لیبرالیستی در شرق و غرب سرشار از نشر عقاید در این باره بوده و جالب اینکه بازه زمانی برخی از آثار و تقریرات الهام‌بخش ایدئولوژی‌های بورژواستیز چپ و نیز آزادی‌خواهی لیبرال راست تا سال‌ها پیش از وقوع انقلاب‌ها نیز امتداد می‌یابد. درباره این ادعا می‌توان به آثار مارکس و انگلس و نیز انتشار اندیشه‌های اصحاب دایره‌المعارف مثل ولتر، روسو و ديدرو و حتی قبل‌تر از این‌ها مثل جان لاک و… استناد کرد.

این نوشتار در صدد است به نقد و بررسی یکی از معدود آثار علمی-هرچند مختصر- درباره انقلاب اسلامی با عنوان « آثار و نتایج انقلاب اسلامی ایران » نوشته دکتر محمدباقر حشمت زاده دانشیار علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی بپردازد.

*   *   *

الف) معرفی:

انتشارات کانون اندیشه جوانان نخستین بار در قالب کتاب دانشجویی و در سال ۷۹ اقدام به نشر اين اثر کرده است.

نویسنده در ابتدای کتاب با بیان اینکه انقلاب اسلامی موضوعی کلان برای تحقیق و بررسی است از میان عمده سؤالات و مجهولات اساسی مرتبط با این موضوع به پیامدها، آثار و نتایج انقلاب اسلامی به دلیل حساسیت، سیاسی بودن، وسع و عمق طرح آن در عرصه جامعه و در بین دولت و ملت پرداخته است. به نظر نویسنده این مسئله آنجا مهمتر و حساس نمود می کند که اگر اکثریت مردم، مثبت بودن دستاوردهای انقلاب را استنتاج کنند از تداوم و توسعه آن حمایت می کنند و در غیر این صورت جامعه باید منتظر بحرانها، هزینه‌ها و خسارات ناشی از برآورد انقلاب به شکل غنی در اذهان مردم باشد.

در مباحث بعدی از میان مهمترین ملاک‌ها برای بررسی و ارزیابی این آثار و نتایج، تلفیقی از ملاک‌های «اهداف انقلاب» و «امکانات دولت» برگزیده شده است. مؤلف سپس با تشریح ملاک «اهداف انقلاب» با استناد به اصل سوم قانون اساسی- شامل ۱۶ بند – می پردازد و سپس با اشاره به شمولیت تام این اهداف بر تمامی نیازهای فردی و اجتماعی، داخلی و خارجی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی نتیجه می گیرد که اگر آثار و نتایج انقلاب با اهداف آن مقایسه شود به جز در مواردی محدود- از جمله بندهای ۲و۴ – نمره پایینی حاصل می‌شود زیرا اهداف فوق العاده بلند و عالی ترسیم و تدوین شده است.

ادامه مطلب »

در رثای «ميم»-«ميم» !

< ![CDATA[

۱-  «آقا! عکس نگير! خواهش مي‌کنم عکس نگير!» اين جملات گويی مثل شعار آخر هر مراسم، ورد زبانش شده و مجبور است هر ازچندگاهی دل‌های نوجوانان و شايد همسن و سالانش را به ناچار از خود برنجاند. «ميم»-«ميم» می‌خوانم‌اش که حداقل دل من يکی را نشکند که پُر پُر است!

۲-  از نخستين روزهايی که علاوه بر «دسته»‌های عزاداری، با مجموعه‌ای مشابه به نام «هيأت»، آشنا شدم، دومی را وفق مراد ديده و براي شرکت در آن کمر همت بستم.  تو گويی فضای تاريک و خلوت آن را با انزواطلبی‌ای که خاص هر نوع مناجات است مطابق يافتم. از قضا ترجيح زمانی اين دومی نيز بر «شب» بود که در آن تازه برات‌ها می‌دهند و ملائک در ميخانه می‌زنند ….

۳-  از همان‌روزها اما آنکه ميکروفن مدح به دست گرفت توحيدی دگر گفت که خدايش علي(ع)  بود و فاطمه(س)! ديگري زينب(س) را دختر خدا مي‌خواند! سومی می‌گفت: علی(ع)  زاده شد چرا که خدا نمي‌خواست تنها باشد! آن ديگری رقيه را مثل دوست‌دخترش دوست داشت! پنجمی آقا اباالفضل را دوست داشت اما بخاطر چشم و ابرويش و بخاطر قد و بازويش! ششمي -که حکايتش مال همين دو سه روز پيش است- شب‌ها به امام حسين(ع) پيامک و تک‌زنگ مي‌زند!… القصه،  دکان که نه دکان‌هايی نو برای اسلام بنا نهاده‌اند.

ادامه مطلب »

لینک دوستان