Archive for مرداد, ۱۳۹۰

دل‌گویه‌های شب‌های قدر

مقدمه: آيت‌الله جوادي آملي صاحب تفسير کبير «تسنيم»، در جملاتي کوتاه اما پرنغز مي‌فرمايد: «معناي قرآن به سر يعني قرآن در رأس امور است. اگر فرد يا جامعه اي اهل قرآن به سر بود، يعني قرآن را رأس امور خود قرارداد، هم برنامه هاي درسي حوزه و دانشگاه آنها سامان بهتري مي پذيرد، و هم مسائل سياسي، اجتماعي، فرهنگي و اخلاقي جامعه سامان مي یابد» (مراسم احياي شب قدر، مسجد اعظم قم- آبان ۱۳۸۲)

*  *  *

در اين شب‌هاي شريف زمزمه اين دعاها را غنيمت مي‌شمارم:

♦  بارالها! مرا از آن دسته عالمان ديني و فعالان قرآني که پذيرايي محافل خصوصي‌ و عمومي آنها «گوشت برادر مرده» است، قرار مده.

 • «و لا یغتب بعضکم بعضا أیحب احدکم ان یأکل لحم اخیه میتا» (حجرات/۱۲)
 • پيامبر اعظم صلي‌الله عليه و آله و سلم: بپرهيزيد و دورى كنيد از غيبت كه به درستى گناه غيبت از گناه زنا بيشتر است . چه آنكه شخصى كه زنا كرده ، اگر توبه واقعى كند خداوند توبه او را قبول مي‌كند. اما كسى كه غيبت كند، خداوند او را نمي‌آمرزد مگر اينكه شخص غيبت شده او را راضى شود  (بحار، ج۷۵، ص ۲۲۲)

—   —   —   —   —

♦  بار پروردگارا! مرا از آن دسته عالمان ديني و فعالان قرآني که با ارتکاب گناه «تهمت»، مرزهاي روشن حق و باطل را تيره و تار کرده و اعتماد عمومي را در فضاهاي سياسي-اجتماعي مخدوش مي‌کنند، قرار مده.

 • «ان الذين يرمون المحصنات الغافلات المؤمنات لعنوا فى الدنيا و الاخرة و لهم عذاب عظيم»(نور/۲۳)
 • امام صادق عليه السلام: آنگاه كه مومن، برادر دينى خود را متهم سازد، ايمان در قلب او چون نمك در آب، حل می شود. (الکافي،ج۲، ص۳۶۱)

—   —   —   —   —

♦  خداوندا! مرا از آن دسته عالمان ديني و فعالان قرآني که با گفتار و کردار لغو و بيهوده، خود را از دايره رستگاران خارج مي‌کنند، قرار مده.

 • «قد افلح المؤمنون- الذین هم فی صلوتهم خاشعون- والذين هم عن اللغو معرضون» (مؤمنون/۱-۳)
 • پيامبر اعظم صلي‌الله عليه و آله و سلم: از نيكوئى اسلام مرد، اين است كه چيزهاى بى‏فايده را ترك كند (بحارالأنوار، ج۷۱، ص۲۷۷)

—   —   —   —   —

♦  الهي! مرا از آن دسته عالمان ديني و فعالان قرآني که در چنبره «سوءظن» نسبت به رفتارهاي اطرافيان خود گرفتارند، قرار مده.

 • «يا ايها الذين امنوا اجتنبوا کثيرا من الظن ، ان بعض الظن اثم» (حجرات/۱۲)
 • امام علي ‌عليه‌السلام : كار برادر مؤمن خـود را به بهترين وجـه حمل كن تا مادامی كه دليل قاطعی بر بدی او نداری و اگر كار بدی از او سر زد و تو مي‌توانی بر نيكی حمل كنی به او گمان بد نبر (الکافي ج۲ ص۳۶۲)

—   —   —   —   —

♦  معبودا! مرا از آن دسته عالمان ديني و فعالان قرآني که با ندانسته‌هاي خود تيري در تاريکي رها مي‌کنند تا بلکه به دانسته‌هايي برسند، قرار مده. غافل از آنکه ندانسته‌هاي سابق آنها بسيار ارجمندتر از دانسته‌هاي فعلي‌شان بود و براي اثبات اين ارج، چه دليلي عيان‌تر از رسوايي فعلي آنها!؟

 • «و لا تقف ما ليس لك به علم إن السمع والبصر و الفؤاد كل أولئك كان عنه مسؤولا» (اسراء/۳۶)
 • امام کاظم عليه‌السلام: تو نمي‌تواني هر چه مي‌خواهي بگويي؛ زيرا خداوند مي‌فرمايد «و لا تقف ما ليس لک به علم»(به نقل از تفسير آيت‌الله مکارم شيرازي)

—   —   —   —   —

♦  اي خداوند بزرگ! مرا از آن دسته عالمان ديني و فعالان قرآني که با «مراء» و «جدل»، رنگ خلوص را از چهره فعاليت‌هاي اجتماعي-سياسي مي‌زدايند و براي هزار اشتباه و گناه خود، هزار و يک توجيه مي‌تراشند تا به زعم خود کم نياورند، قرار مده.

 • «و کان الانسان اکثر شيء جدلا » ﴿کهف/۵۴﴾
 • امام علي عليه‌السلام: از مجادله و مخاصمه پرهيز كنيد، زيرا جدال و مخاصمه موجب بيماري دل برادران ايماني مي‌گردد و در زمين دل‌ها تخم نفاق و جدايي مي‌روياند. ﴿اصول کافي، ج ۲، ص ۳۰۰﴾

امام علی

♦  مهربانا! مرا از آن دسته عالمان ديني و فعالان قرآني قرار بده که از رذائل فوق‌الذکر و هرآنچه شايسته ربانيت تو و بندگي ما نيست، دست شسته و به آغوش گرم و سعادت‌آفرين «توبه» بازگشته‌اند.

 • «الا الذين تابوا و اصلحوا و اعتصموا بالله و اخلصوا دينهم لله فاولئك مع المؤمنين و سوف یوت الله المومنین اجرا عظیما » (نساء/۱۴۶)
 • پيامبر اعظم صلي‌الله عليه و آله و سلم: هيچ چيزي نزد پروردگار، پسنديده‌تر از جوان توبه‌کار نيست (الحکم الزاهره، ص۲۴۸)

.

پي‌نوشت:

رژيم قذافي سقوط كرد …. خدايا! تو و امام موسي صدر!

-_-_-_-_-_-

]]>

لینک دوستان