Archive for دی, ۱۳۹۰

حاشيه‌ای بر يك «حماســـه»!

< ![CDATA[

مقدمه:‌آنچه كه در پي مي‌آيد نوشته‌اي است كه تولد آن به دو سال پيش باز مي‌گردد كه در جمع محدودی نيز منتشر شده بود. سالگرد حماسه مردمي ۹ دی بهانه‌ای شد تا در اين وب‌سايت به بازنشر آن بپردازم. بديهي است كه از خوانندگان عزيز انتظار مي‌رود با در نظر داشتن زمينه دو سال پيش به مطالعه آن بپردازند.

* * *

با مشاهده حرمت‌شکنی‌ هایی که روز عاشورا انجام شد بنده نيز به مانند بسياری از ارادتمندان اسلام و انقلاب دلم خون شد و شاید مثل خیلی از مخاطبان اين يادداشت به مظلومیت آقا ابی عبدالله الحسین علیه‌السلام گریستم اما این بار نگرانی‌ام درباره استواری نظام جمهوری اسلامی به عنوان میراث تلاش تاریخی پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم و ۱۴ معصوم علیهم السلام و به عنوان دستاورد زحمات و مبارزات مردم مسلمان، استبدادگريز و استعمارستيز ايران به رهبری حضرت امام خمینی (رض) و اینک مقام معظم رهبری به حداقل رسیده بود! و این به ظاهر بی‌خیالی من البته برای نزدیکانم نیز کمی عجیب بود؛ و بنده دلیلی نداشتم جز اینکه شدت قداست‌شکنی سوءاستفاده کنندگان از تنش‌های فعلی کشور را موجب رسوایی آن‌ها، مرزبندی خواص و کاهش ریزش می‌دانستم. امری که تا به امروز و کمی تا قسمتی به اثبات رسیده و همان‌طور که رهبری نیز اشاره کردند ریزش آن کمتر از رویش بوده است. مراجعه به تصاویر و فیلم‌هایی که حماسه نه دی را به تصویر می کشند و دیدن حضور مردم از هر سلیقه سیاسی و نوع پوشش، طبقه اجتماعی و سیاسی‌شان باز این ادعا را ثابت می‌کند.

درباره پاره شدن عکس حضرت امام نیز دقیقا چنین دیدگاهی داشتم. چه آنکه این حادثه ابهت و برجستگی شخصیت ایشان را بازتولید کرد و دیدیم که هم اصولگرایان و هم معترضان به انتخابات از لزوم حفظ احترام امام گفتند – البته رسانه ملی موضع گیری آنها را منعکس نکرد به دلایلی که اظهر من الشمس است- و مشاهده کردیم که معترضان به انتخابات برای اثبات ارادت‌شان به امام ادعا کردند که این تصاویر ساختگی بوده و به مثابه ابزاری برای سرکوب آنها تهیه و تدارک دیده شده است. با خود می‌گفتم اغتشاش‌گران دیگر به شکستن قداست امام نزدیک نخواهند شد چرا که علی‌رغم بي‌تدبيری افراطيون دو جناح كشور، فعالان سیاسی و مطرح و در عين حال عاقل طرفين هر دو در چارچوب مورد نظر امام فعالیت می کردند و بر معیار بودن این چارچوب تاکید و پافشاری  شد.

از حرمت شکنی روز عاشورا می گفتم؛ در این ایام فارغ از تجربیات جالب و مهمی که مشاهده بازتاب وضعیت فعلی کشور در شهرستان‌ها برایم فراهم کرد از اینکه توانسته بودم بعد از پنج شش سال دوری از مراسم محرم شهرستان، در این مراسم به شدت معنوی حضور به هم رسانم خوشحال بودم درباره عزاداری و ابراز ارادت آذری‌ها به سلاله پاک نبی اعظم(ص) نیازی به توضیح اضافی نیست.

ادامه مطلب »

لینک دوستان