روایت آیت‌الله مهدوی‌کنی از انتخابات ۱۳۷۶

آیت‌الله مهدوی کنی در فصل پنجم کتاب خاطراتش که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی به چاپ رسیده می‌نویسد:

من و جمعی از دوستان جامعه روحانیت بعد از انتخابات ریاست جمهوری هفتم  و انتخاب آقای خاتمی، خدمت آقا رفتیم و صحبت کردیم. من خدمت آقا عرض کردم ما وظیفه‌ای داشتیم، کارمان را انجام دادیم. اینک که انتخابات برگزار شد و نامزد ما رای نیاورد ما در اینجا می‌توانیم یکی از این سه گزینه را انتخاب کنیم:

یکی اینکه بایستیم، بگوییم ما این انتخاب را قبول نداریم، زیرا انتخابات مردود است و ما آن را قبول نداریم، رای مردم را هم قبول نداریم، به نظر می‌آید که این گزینه عقلایی نمی‌باشد بالاخره مردم رای داده‌اند، پس ما نمی‌توانیم بگوییم قبول نداریم.

دوم اینکه ما بگوییم که مردم رای داده‌اند و آقای خاتمی هم رای آورده، رای مردم را هم قبول داریم و با ایشان همکاری می‌کنیم و از نظرمان هم برگشتیم. این هم یک نظر یعنی در واقع اعتراف به اشتباه کنیم و از گناه و خطای خودمان توبه نماییم. ما چنین کاری را هم نمی‌کنیم، ما ایشان را گزینه‌ای برتر نمی‌دانستیم.

گزینه سوم، آنکه طبق قانون به آرای مردم احترام می گذاریم تا حدی که لازم باشد برای احترام به آرای مردم و حفظ نظام، همکاری می‌کنیم ولی درعین حال از نظام اسلامی پاسداری می‌کنیم و در سنگرهای خود با دیده‌بانی دقیق، مراقب اوضاع هستیم و هرگاه برای انقلاب احساس خطر کنیم، شلیک خواهیم کرد.

من این حرفها را در دانشگاه امام صادق زدم و خدمت آقا هم همین حرف را زدم و گفتم بعضی می‌گویند جامعه روحانیت شکست خورده و برخی از دوستان ناراحت شده و برخی دیگر دل سرد شده‌اند. بالاخره سیاست است و دعوای سیاسی همین حرفها را دارد و ما باز هم بر همان عهدی- عهد ولایت- که بسته‌ایم، هستیم و بر روی آن ایستاده‌ایم ولی شما اگر بفرمایید که مخالفت کنید! می‌کنیم، بگویید نه مخالفت هم نکنید! نمی‌کنیم اگر بگویید حتی هیچ انتقادی نکنید! انتقاد هم نمی‌کنیم. اگر شما بفرمایید انتقاد کنید! انتقاد می‌کنیم. ما دروغ نمی‌گوییم که شما را به عنوان ولی امر قبول داریم باید هم بپذیریم. حتی در مواردی که مخالف رای‌مان باشد اما فکر نمی‌کنم که جنابعالی رایتان این باشد که ما خلاف‌ها را ببینیم و هیچ نگوییم. ایشان فرمودند اگر خلافی باشد، باید اظهار کنید، منتها کیفیت اظهار فرقی می‌کند؛ در هر موقعیتی باید سنجید که چگونه می‌توان انتقاد کرد که به ضرر انقلاب و نظام تمام نشود و دشمنان سوء استفاده نکنند. خوب، این هم مطلبی بود که ایشان فرمودند و ما هم قبول داریم.

- – – – – – -

نوشته مرتبط در همین سایت:

دیروز، امروز، فردا (۱)

این نوشته در سیاسی ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.


16 دیدگاه برای روایت آیت‌الله مهدوی‌کنی از انتخابات ۱۳۷۶

 1. ناشناس می‌گوید:

  منظووور؟

 2. ناشناس می‌گوید:

  be ja bod…OK

 3. ناشناس می‌گوید:

  ببخشید شما با اون نوری زاده خارج از کشور نسبتی دارید؟

 4. ناشناس می‌گوید:

  فکر کنم اگر شما در مجلس خبرگان بودید به هر دو نفر (هم هاشمی و هم آقای مهدوی) رای می دادید!!
  نفاق که پشت و رو نداره
  خیلی درمانده شده اید! نه؟

 5. شمیم نقد می‌گوید:

  (پاسخ به ناشناس):

  درباره برچسب نفاق ترجیح می‌دهم قضاوت را به قادر سبحان بسپارم

  گمانم این است که حمایت حامیان افراطی دولت از آیت‌الله مهدوی‌کنی بیش از آنچه به خاطر شخص ایشان باشد ناشی از «بغض هاشمی» بود چه آنکه آیت‌الله مهدوی کنی چند ماه پیش خطاب به همین گروه گفتند: جریان‌های طرفدار حذف رفسنجانی مهم نیستند و ما همچنان پای سخنرانی آقای هاشمی می‌نشینیم.
  البته خرسندی نگارنده مبنی بر انتخاب و ترجیح ایشان بر آقای هاشمی نه از سنخ هم‌فکران شما بلکه بخاطر تحقق رؤیای چند سال اخیر بنده مبنی بر بازگشت استاد اخلاق به عرصه سیاست عملی آنهم در سال‌هایی است که دین و اخلاق بازیچه سیاست شده است.

 6. یحیی می‌گوید:

  سلام
  بسیار مطلب به جا و مورد نیاز امروز جامعه بود.
  ای کاش برخی از خواص از آیه الله مهدوی درس می گرفتند!
  اما درباره کامت فوق، فقط می تونم بگم “بیچاره جواد؛ هم از دشمن باید بخوره ، هم از دوست نماهایی که برخی چیزها خیلی گنده را لای سیبل چنگیزیشون قایم می کنند”.

 7. میم می‌گوید:

  درود
  دیگر ترجیح می دهم نامم را جایی نگویم
  فقط یک نکته. چند درصد احتمال می دهید در این انتخابات گزینه اول صحبتهای آیت الله مهدوی کنی در انتخابات ۷۶ انتخاب شده باشد؟؟؟؟؟؟؟؟
  بدرود

 8. یه ترک بسیط می‌گوید:

  ما به ایشان ارادت داشتیم و داریم و خواهیم داشت انشاءالله

 9. شمیم نقد می‌گوید:

  (پاسخ به میم):

  بعد کلی فکر کردن منظور سؤالتونو فهمیدم!
  با توجه به اعتمادی که به نظام جمهوری اسلامی دارم و دوم، نظر به اینکه مدعی مورد نظر شما بینه‌ای منطقی برای ادعاهای خود ارائه نداد و چند دلیل دیگر.. چنین احتمالی را به هیچ وجه نمی‌دهم.
  توضیحات بییشتر را در این یادداشت بخوانید:
  (دومی کامل‌تره)
  http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=52257
  http://alef.ir/1388/content/view/47874/

 10. KaylaFarrell32 می‌گوید:

  That is great that people are able to take the business loans and this opens up new possibilities.

 11. ناشناس می‌گوید:

  سال خوبی را برات آرزومندیم آقا جواد
  ضمنا آپدیت کن برادر
  از طرف جمعی از خوانندگان و دوستدارانت!

 12. سایه می‌گوید:

  باسلام

  ادامه مطلب قسمت دوم دیروز امرو… باز نمیشه یه مشکلی هست.

 13. شمیم نقد می‌گوید:

  (پاسخ به سایه):

  سلام
  ممنون از بابت تذکرتان
  عجالتاً از مرورگر فایرفاکس به جای اینترنت ایکسپلورر استفاده کنید تا مشکل را در اسرع وقت حلش کنیم

 14. Kourtney می‌گوید:

  Way to go on this essay, hpleed a ton.

 15. avto می‌گوید:

  Привет, Ваш дизайн влглядит похожим на мой: Chery фото

 16. göz yanılmaları می‌گوید:

  you will be really range one particular admin your blogging is remarkable i generally verify your blog i’m sure you might be the most effective

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>